"esi" meaning in All languages combined

See esi on Wiktionary

Adjective [Asturian]

Forms: esa [feminine, singular], eso [neuter, singular], esos [masculine, plural], eses [feminine, plural]
Head templates: {{head|ast|adjective|||feminine singular|esa|neuter singular|eso|masculine plural|esos|feminine plural|eses|f2accel-form=f|s|f3accel-form=n|f4accel-form=m|p|f5accel-form=f|p|g=m-s}} esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses), {{ast-adj|es}} esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses)
  1. that one Tags: masculine, singular Related terms: esti
    Sense id: en-esi-ast-adj-aJc6FAMB Categories (other): Asturian entries with incorrect language header, Pages with 18 entries, Pages with entries

Noun [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *eci. Cognate to Finnish esi-. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*eci}} Proto-Finnic *eci, {{cog|fi|esi-}} Finnish esi- Head templates: {{head|et|nouns|genitive|ee|||partitive|ett|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} esi (genitive ee, partitive ett), {{et-noun|ee|ett}} esi (genitive ee, partitive ett) Inflection templates: {{et-decl-käsi|e}} Forms: ee [genitive], ett [partitive], no-table-tags [table-tags], esi [nominative, singular], eed [nominative, plural], esi [accusative, nominative, singular], eed [accusative, nominative, plural], ee [accusative, genitive, singular], eed [accusative, genitive, plural], ee [genitive, singular], ete [genitive, plural], ett [partitive, singular], esi [partitive, plural], ette [illative, singular], eesse [illative, singular], etesse [illative, plural], esisse [illative, plural], ees [inessive, singular], etes [inessive, plural], esis [inessive, plural], eest [elative, singular], etest [elative, plural], esist [elative, plural], eele [allative, singular], etele [allative, plural], esile [allative, plural], eel [adessive, singular], etel [adessive, plural], esil [adessive, plural], eelt [ablative, singular], etelt [ablative, plural], esilt [ablative, plural], eeks [singular, translative], eteks [plural, translative], esiks [plural, translative], eeni [singular, terminative], eteni [plural, terminative], eena [essive, singular], etena [essive, plural], eeta [abessive, singular], eteta [abessive, plural], eega [comitative, singular], etega [comitative, plural]
  1. (agriculture) the section of a field that is being worked on right in front of the worker
    Sense id: en-esi-et-noun-8lqxVIu1 Categories (other): Agriculture, Estonian käsi-type nominals Disambiguation of Estonian käsi-type nominals: 77 23 Topics: agriculture, business, lifestyle
  2. (mining) heading
    Sense id: en-esi-et-noun-XmD~WsDs Categories (other): Mining, Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 38 62 Topics: business, mining
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: esi-

Noun [Finnish]

IPA: /ˈesi/, [ˈe̞s̠i]
Rhymes: -esi Etymology: See esi-. Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} esi, {{fi-noun}} esi Inflection templates: {{fi-decl-käsi|e|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], esi [nominative, singular], edet [nominative, plural], esi [accusative, nominative, singular], edet [accusative, nominative, plural], eden [accusative, genitive, singular], edet [accusative, genitive, plural], eden [genitive, singular], esien [genitive, plural], etten [genitive, plural, rare], että [partitive, singular], esiä [partitive, plural], edessä [inessive, singular], esissä [inessive, plural], edestä [elative, singular], esistä [elative, plural], eteen [illative, singular], esiin [illative, plural], edellä [adessive, singular], esillä [adessive, plural], edeltä [ablative, singular], esiltä [ablative, plural], edelle [allative, singular], esille [allative, plural], etenä [essive, singular], esinä [essive, plural], edeksi [singular, translative], esiksi [plural, translative], edettä [abessive, singular], esittä [abessive, plural], - [instructive, singular], esin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], eteni [nominative, singular], eteni [nominative, plural], eteni [accusative, nominative, singular], eteni [accusative, nominative, plural], eteni [accusative, genitive, singular], eteni [accusative, genitive, plural], eteni [genitive, singular], esieni [genitive, plural], etteni [genitive, plural, rare], ettäni [partitive, singular], esiäni [partitive, plural], edessäni [inessive, singular], esissäni [inessive, plural], edestäni [elative, singular], esistäni [elative, plural], eteeni [illative, singular], esiini [illative, plural], edelläni [adessive, singular], esilläni [adessive, plural], edeltäni [ablative, singular], esiltäni [ablative, plural], edelleni [allative, singular], esilleni [allative, plural], etenäni [essive, singular], esinäni [essive, plural], edekseni [singular, translative], esikseni [plural, translative], edettäni [abessive, singular], esittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], esineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etesi [nominative, singular], etesi [nominative, plural], etesi [accusative, nominative, singular], etesi [accusative, nominative, plural], etesi [accusative, genitive, singular], etesi [accusative, genitive, plural], etesi [genitive, singular], esiesi [genitive, plural], ettesi [genitive, plural, rare], ettäsi [partitive, singular], esiäsi [partitive, plural], edessäsi [inessive, singular], esissäsi [inessive, plural], edestäsi [elative, singular], esistäsi [elative, plural], eteesi [illative, singular], esiisi [illative, plural], edelläsi [adessive, singular], esilläsi [adessive, plural], edeltäsi [ablative, singular], esiltäsi [ablative, plural], edellesi [allative, singular], esillesi [allative, plural], etenäsi [essive, singular], esinäsi [essive, plural], edeksesi [singular, translative], esiksesi [plural, translative], edettäsi [abessive, singular], esittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], esinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etemme [nominative, singular], etemme [nominative, plural], etemme [accusative, nominative, singular], etemme [accusative, nominative, plural], etemme [accusative, genitive, singular], etemme [accusative, genitive, plural], etemme [genitive, singular], esiemme [genitive, plural], ettemme [genitive, plural, rare], ettämme [partitive, singular], esiämme [partitive, plural], edessämme [inessive, singular], esissämme [inessive, plural], edestämme [elative, singular], esistämme [elative, plural], eteemme [illative, singular], esiimme [illative, plural], edellämme [adessive, singular], esillämme [adessive, plural], edeltämme [ablative, singular], esiltämme [ablative, plural], edellemme [allative, singular], esillemme [allative, plural], etenämme [essive, singular], esinämme [essive, plural], edeksemme [singular, translative], esiksemme [plural, translative], edettämme [abessive, singular], esittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], esinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etenne [nominative, singular], etenne [nominative, plural], etenne [accusative, nominative, singular], etenne [accusative, nominative, plural], etenne [accusative, genitive, singular], etenne [accusative, genitive, plural], etenne [genitive, singular], esienne [genitive, plural], ettenne [genitive, plural, rare], ettänne [partitive, singular], esiänne [partitive, plural], edessänne [inessive, singular], esissänne [inessive, plural], edestänne [elative, singular], esistänne [elative, plural], eteenne [illative, singular], esiinne [illative, plural], edellänne [adessive, singular], esillänne [adessive, plural], edeltänne [ablative, singular], esiltänne [ablative, plural], edellenne [allative, singular], esillenne [allative, plural], etenänne [essive, singular], esinänne [essive, plural], edeksenne [singular, translative], esiksenne [plural, translative], edettänne [abessive, singular], esittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], esinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], etensä [nominative, singular], etensä [nominative, plural], etensä [accusative, nominative, singular], etensä [accusative, nominative, plural], etensä [accusative, genitive, singular], etensä [accusative, genitive, plural], etensä [genitive, singular], esiensä [genitive, plural], ettensä [genitive, plural, rare], ettään [partitive, singular], ettänsä [partitive, singular], esiään [partitive, plural], esiänsä [partitive, plural], edessään [inessive, singular], edessänsä [inessive, singular], esissään [inessive, plural], esissänsä [inessive, plural], edestään [elative, singular], edestänsä [elative, singular], esistään [elative, plural], esistänsä [elative, plural], eteensä [illative, singular], esiinsä [illative, plural], edellään [adessive, singular], edellänsä [adessive, singular], esillään [adessive, plural], esillänsä [adessive, plural], edeltään [ablative, singular], edeltänsä [ablative, singular], esiltään [ablative, plural], esiltänsä [ablative, plural], edelleen [allative, singular], edellensä [allative, singular], esilleen [allative, plural], esillensä [allative, plural], etenään [essive, singular], etenänsä [essive, singular], esinään [essive, plural], esinänsä [essive, plural], edekseen [singular, translative], edeksensä [singular, translative], esikseen [plural, translative], esiksensä [plural, translative], edettään [abessive, singular], edettänsä [abessive, singular], esittään [abessive, plural], esittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], esineen [comitative, plural], esinensä [comitative, plural]
  1. (folksy, Eastern Finnish) synonym of lakeinen (“swath/swathe (when mowing)”) Synonyms: lakeinen [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-esi-fi-noun-oU7IbuwG Categories (other): Eastern Finnish, Finnish entries with incorrect language header, Finnish käsi-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 87 13 Disambiguation of Finnish käsi-type nominals: 53 47
  2. (obsolete, dialectal) front (of something) Tags: dialectal, obsolete
    Sense id: en-esi-fi-noun-rohHEE9i Categories (other): Finnish käsi-type nominals Disambiguation of Finnish käsi-type nominals: 53 47

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈesi/ [Ala-Laukaa], [ˈe̞s̠iˑ] [Ala-Laukaa], /ˈesi/ [Soikkola], [ˈe̞ʒ̥iˑ] [Soikkola]
Rhymes: -esi Etymology: From Proto-Finnic *eci, from Proto-Uralic *ede. Cognates include Estonian esi and Karelian esi. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*eci}} Proto-Finnic *eci, {{inh|izh|urj-pro|*ede}} Proto-Uralic *ede, {{cog|et|esi}} Estonian esi, {{cog|krl|esi}} Karelian esi Head templates: {{head|izh|noun}} esi Forms: no-table-tags [table-tags], esi [nominative, singular], eet [nominative, plural], een [genitive, singular], essiin [genitive, plural], esilöin [genitive, plural], että [partitive, singular], essiä [partitive, plural], esilöjä [partitive, plural], ettee [illative, singular], essii [illative, plural], esilöihe [illative, plural], ees [inessive, plural], esiis [inessive], esilöis [inessive], eest [elative, plural], esist [elative], esilöist [elative], eelle [allative, plural], esille [allative], esilöille [allative], eel [adessive, plural], esiil [adessive], esilöil [adessive], eelt [ablative, plural], esilt [ablative], esilöilt [ablative], eeks [plural, translative], esiks [translative], esilöiks [translative], etteennä [essive, plural], etteen [essive, plural], essiinnä [essive], esilöinnä [essive], essiin [essive], esilöin [essive], ettent [exessive, plural], essint [exessive], esilöint [exessive]
  1. front, facade
    Sense id: en-esi-izh-noun-HeT~nSuY Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header, Pages with 18 entries, Pages with entries Derived forms: eel, eelle, eelt, ees, eest, eetä, eitse, eso, etemp, etevä, etimäin, ettee, eus

Noun [Isoko]

Forms: isi [plural]
Etymology: Cognate with Urhobo esi, Edo esi (“bush-pig”). Etymology templates: {{cog|urh|esi}} Urhobo esi, {{cog|bin|esi||bush-pig}} Edo esi (“bush-pig”) Head templates: {{head|iso|nouns|plural|isi}} esi (plural isi)
  1. pig
    Sense id: en-esi-iso-noun-8LjJ2E3S Categories (other): Isoko entries with incorrect language header, Celestial bodies, Meats, Pigs Disambiguation of Isoko entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Celestial bodies: 33 33 33 Disambiguation of Meats: 33 33 33 Disambiguation of Pigs: 91 4 4
  2. pork
    Sense id: en-esi-iso-noun-Caq82Fnk Categories (other): Isoko entries with incorrect language header, Celestial bodies, Meats Disambiguation of Isoko entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Celestial bodies: 33 33 33 Disambiguation of Meats: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Isoko]

Forms: isi [plural], esii [alternative]
Etymology: Cognate with Urhobo ísio (“star”). Etymology templates: {{cog|urh|ísio||star}} Urhobo ísio (“star”) Head templates: {{head|iso|noun|plural|isi}} esi (plural isi)
  1. star
    Sense id: en-esi-iso-noun-Ul7KHVCJ Categories (other): Isoko entries with incorrect language header, Celestial bodies, Meats Disambiguation of Isoko entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Celestial bodies: 33 33 33 Disambiguation of Meats: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Latgalian]

IPA: [ˈɛsʲi]
Head templates: {{head|ltg|verb form}} esi
  1. inflection of byut:
    second-person singular indicative present
    Tags: form-of, indicative, present, second-person, singular Form of: byut
    Sense id: en-esi-ltg-verb-MJukrTr2
  2. inflection of byut:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: byut
    Sense id: en-esi-ltg-verb-JZiCWVyU Categories (other): Latgalian entries with incorrect language header Disambiguation of Latgalian entries with incorrect language header: 33 67

Verb [Latin]

IPA: [ˈeː.siː] [Classical-Latin], [ˈɛː.s̬i] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: ēsī [canonical]
Head templates: {{head|la|participle form|head=ēsī}} ēsī
  1. inflection of ēsus:
    genitive masculine/neuter singular
    Tags: form-of, genitive, masculine, neuter, participle, singular Form of: ēsus
    Sense id: en-esi-la-verb-cE~SuPYR Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 50 50
  2. inflection of ēsus:
    nominative/vocative masculine plural
    Tags: form-of, masculine, nominative, participle, plural, vocative Form of: ēsus
    Sense id: en-esi-la-verb-9Ei5XaQ1 Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 50 50

Verb [Latvian]

Head templates: {{head|lv|verb form}} esi
  1. (you) are; second-person singular present indicative of būt
    Sense id: en-esi-lv-verb-AitFv0bd Categories (other): Latvian entries with incorrect language header Disambiguation of Latvian entries with incorrect language header: 76 24
  2. be; second-person singular imperative of būt
    Sense id: en-esi-lv-verb-YgbVWNj8

Verb [Lithuanian]

IPA: [ɛˈsʲɪ] Forms: esi̇̀ [canonical]
Head templates: {{head|lt|verb form|head=esì}} esi̇̀
  1. second-person singular present of būti Tags: form-of, present, second-person, singular Form of: būti
    Sense id: en-esi-lt-verb--uYLKPj~ Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header, Pages with 18 entries, Pages with entries

Adjective [Middle English]

Head templates: {{head|enm|adjective|altform=1}} esi
  1. alternative form of esy Tags: alt-of, alternative Alternative form of: esy
    Sense id: en-esi-enm-adj-Ljry5~W5 Categories (other): Middle English entries with incorrect language header Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 50 50

Adverb [Middle English]

Head templates: {{head|enm|adverb|altform=1}} esi
  1. alternative form of esy Tags: alt-of, alternative Alternative form of: esy
    Sense id: en-esi-enm-adv-Ljry5~W5 Categories (other): Middle English entries with incorrect language header Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 50 50

Verb [Pali]

Head templates: {{head|pi|verb form|sccat=1|tr=-}} esi, {{pi-verb form}} esi
  1. second-person singular present active of eti (“to come”) Tags: active, form-of, present, second-person, singular Form of: eti (extra: to come)

Verb [Proto-Slavic]

Etymology: From Proto-Balto-Slavic *ési, from Proto-Indo-European *h₁ési, verb form of *h₁ésti. Cognate with Lithuanian esi̇̀, Latvian esi, Old Prussian essei. Further Sanskrit असि (ási), Avestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi), Old Armenian ես (es), Ancient Greek ἐσσί (essí), Latin es. Etymology templates: {{inh|sla-pro|ine-bsl-pro|*ési}} Proto-Balto-Slavic *ési, {{inh|sla-pro|ine-pro|*h₁ési}} Proto-Indo-European *h₁ési, {{cog|lt|esì}} Lithuanian esi̇̀, {{cog|lv|esi}} Latvian esi, {{cog|prg|essei}} Old Prussian essei, {{cog|sa|असि|tr=ási}} Sanskrit असि (ási), {{cog|ae|𐬀𐬵𐬌}} Avestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi), {{cog|xcl|ես}} Old Armenian ես (es), {{cog|grc|ἐσσί}} Ancient Greek ἐσσί (essí), {{cog|la|es}} Latin es Head templates: {{head|sla-pro|verb form}} *esi
  1. second-person singular present of *byti Tags: form-of, present, reconstruction, second-person, singular Form of: byti

Adverb [Spanish]

IPA: /ˈesi/, [ˈe.si]
Rhymes: -esi Etymology: Borrowed from Latin etsī. Etymology templates: {{bor+|es|la|etsī}} Borrowed from Latin etsī Head templates: {{es-adv}} esi
  1. (rare, obsolete) though, although, even if, yet Tags: obsolete, rare
    Sense id: en-esi-es-adv-hYFBRt2X Categories (other): Pages with 18 entries, Pages with entries, Spanish entries with incorrect language header

Adjective [Sranan Tongo]

Etymology: From English haste or hasty. Etymology templates: {{der|srn|en|haste}} English haste Head templates: {{head|srn|adjective}} esi
  1. fast, quick
    Sense id: en-esi-srn-adj-t6ejpcM3

Adverb [Sranan Tongo]

Etymology: From English haste or hasty. Etymology templates: {{der|srn|en|haste}} English haste Head templates: {{head|srn|adverb}} esi
  1. fast, soon
    Sense id: en-esi-srn-adv-mSHwhyTO Categories (other): Sranan Tongo entries with incorrect language header Disambiguation of Sranan Tongo entries with incorrect language header: 0 100

Symbol [Translingual]

Etymology: Possibly an abbreviation of English Eskimo. Etymology templates: {{abbrev|mul|en:Eskimo|nocap=1}} abbreviation of English Eskimo Head templates: {{mul-symbol/script|Latn}} Latn, {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|image=|nolinkhead=|sc=Latn|sort=}} esi, {{mul-symbol}} esi
  1. (international standards) ISO 639-3 language code for North Alaskan Inupiatun. Related terms: Wiktionary’s coverage of North Alaskan Inupiatun terms
    Sense id: en-esi-mul-symbol-J23tun2O Categories (other): ISO 639-3, Pages with 18 entries, Pages with entries, Translingual entries with incorrect language header, Translingual terms with redundant script codes, Pages with 18 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 18 entries: 8 3 1 0 0 8 0 0 0 0 1 1 1 3 1 5 2 1 6 7 0 0 22 10 9 5 3 2 Disambiguation of Pages with entries: 7 4 1 0 0 7 0 0 0 0 1 2 2 5 1 5 3 2 5 6 0 0 20 9 9 4 5 3

Noun [Urhobo]

Etymology: Compare with Yoruba èsì, Edo esi, Isoko esi, Khana zi, Igbo ezì. Etymology templates: {{cog|yo|èsì}} Yoruba èsì, {{cog|bin|esi}} Edo esi, {{cog|iso|esi}} Isoko esi, {{cog|ogo|zi}} Khana zi, {{cog|ig|ezì}} Igbo ezì Head templates: {{head|urh|noun}} esi
  1. pig
    Sense id: en-esi-urh-noun-8LjJ2E3S Categories (other): Pages with 18 entries, Pages with entries, Urhobo entries with incorrect language header, Pigs

Noun [West Makian]

IPA: /ˈe.s̪i/
Etymology: Postulated by Voorhoeve to have derived (by regressive vowel assimilation) from an older *osi, from *gosi (by loss of initial velars). Cognate with Tidore gosi (“egg”). Etymology templates: {{cog|tvo|gosi|t=egg}} Tidore gosi (“egg”) Head templates: {{head|mqs|noun}} esi
  1. egg
    Sense id: en-esi-mqs-noun-NHB8P0Df Categories (other): Pages with 18 entries, Pages with entries, West Makian entries with incorrect language header

Pronoun [Xhosa]

IPA: [êːsi] Forms: êsi [canonical]
Head templates: {{head|xh|pronoun|cat2=demonstrative pronouns|head=êsi}} êsi
  1. this; class 7 proximal demonstrative.

Noun [Yoruba]

IPA: /ē.sì/ Forms: esì [canonical]
Etymology: Proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-sì, compare with Igala éhì, Itsekiri esin, also see Khana zi, Edo èsì, Urhobo esi, Idoma eshi, Igbo ezì, Ogbia eznì, perhaps also Ibibio edi Etymology templates: {{inh|yo|alv-yrd-pro|*é-sì}} Proto-Yoruboid *é-sì, {{cog|igl|éhì}} Igala éhì, {{cog|its|esin}} Itsekiri esin, {{cog|ogo|zi}} Khana zi, {{cog|bin|èsì}} Edo èsì, {{cog|urh|esi}} Urhobo esi, {{cog|idu|eshi}} Idoma eshi, {{cog|ig|ezì}} Igbo ezì, {{cog|ogb|eznì}} Ogbia eznì, {{cog|ibb|edi}} Ibibio edi Head templates: {{head|yo|noun|head=esì|head2=}} esì, {{yo-pos|noun|esì|}} esì, {{yo-noun|esì}} esì
  1. warthog, hog; (in particular) red river hog Synonyms: ìmàdò, ẹlẹ́dẹ̀ igbó, túrúkù
    Sense id: en-esi-yo-noun-BYNoi57f Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header, Pigs Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 60 40 Disambiguation of Pigs: 92 8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Yoruba]

IPA: /ē.sí/ Forms: esí [canonical], esín [alternative], isí [alternative], eṣí [alternative]
Etymology: Compare with Igala échí, proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-cí, compare with Itsekiri èṣín Etymology templates: {{cog|igl|échí}} Igala échí, {{inh|yo|alv-yrd-pro|*é-cí}} Proto-Yoruboid *é-cí, {{cog|its|èṣín}} Itsekiri èṣín Head templates: {{head|yo|noun|head=esí|head2=}} esí, {{yo-pos|noun|esí|}} esí, {{yo-noun|esí}} esí
  1. Cucurbita pepo, pumpkin, squash Synonyms: elégédé, gbọ̀rọ̀, àpalá Derived forms: ẹ̀gúsí
    Sense id: en-esi-yo-noun-YlSb0Oid Categories (other): Gourd family plants Disambiguation of Gourd family plants: 8 92
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "en:Eskimo",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "abbreviation of English Eskimo",
      "name": "abbrev"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly an abbreviation of English Eskimo.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Latn"
      },
      "expansion": "Latn",
      "name": "mul-symbol/script"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "image": "",
        "nolinkhead": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-3",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "8 3 1 0 0 8 0 0 0 0 1 1 1 3 1 5 2 1 6 7 0 0 22 10 9 5 3 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 4 1 0 0 7 0 0 0 0 1 2 2 5 1 5 3 2 5 6 0 0 20 9 9 4 5 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-3 language code for North Alaskan Inupiatun."
      ],
      "id": "en-esi-mul-symbol-J23tun2O",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-3 language code for North Alaskan Inupiatun."
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Wiktionary’s coverage of North Alaskan Inupiatun terms"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "esa",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eso",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esos",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eses",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "10": "esos",
        "11": "feminine plural",
        "12": "eses",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "feminine singular",
        "6": "esa",
        "7": "neuter singular",
        "8": "eso",
        "9": "masculine plural",
        "f2accel-form": "f|s",
        "f3accel-form": "n",
        "f4accel-form": "m|p",
        "f5accel-form": "f|p",
        "g": "m-s"
      },
      "expansion": "esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es"
      },
      "expansion": "esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses)",
      "name": "ast-adj"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that one"
      ],
      "id": "en-esi-ast-adj-aJc6FAMB",
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "esti"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*eci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *eci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "esi-"
      },
      "expansion": "Finnish esi-",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *eci. Cognate to Finnish esi-.",
  "forms": [
    {
      "form": "ee",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ett",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d/t-ø-s gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "15/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ett",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ette",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ee",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ett",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "esi (genitive ee, partitive ett)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "ett"
      },
      "expansion": "esi (genitive ee, partitive ett)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "name": "et-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "esi-"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "et",
          "name": "Agriculture",
          "orig": "et:Agriculture",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "77 23",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian käsi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the section of a field that is being worked on right in front of the worker"
      ],
      "id": "en-esi-et-noun-8lqxVIu1",
      "links": [
        [
          "agriculture",
          "agriculture"
        ],
        [
          "section",
          "section"
        ],
        [
          "field",
          "field"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(agriculture) the section of a field that is being worked on right in front of the worker"
      ],
      "topics": [
        "agriculture",
        "business",
        "lifestyle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "et",
          "name": "Mining",
          "orig": "et:Mining",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 62",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "heading"
      ],
      "id": "en-esi-et-noun-XmD~WsDs",
      "links": [
        [
          "mining",
          "mining#Noun"
        ],
        [
          "heading",
          "heading"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mining) heading"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "mining"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_text": "See esi-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27*F/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "että",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27*F/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Finnish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "87 13",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "53 47",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish käsi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "synonym of lakeinen (“swath/swathe (when mowing)”)"
      ],
      "id": "en-esi-fi-noun-oU7IbuwG",
      "links": [
        [
          "lakeinen",
          "lakeinen#Finnish:_area"
        ]
      ],
      "qualifier": "folksy; Eastern Finnish; folksy; Eastern Finnish",
      "raw_glosses": [
        "(folksy, Eastern Finnish) synonym of lakeinen (“swath/swathe (when mowing)”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "(“swath/swathe (when mowing)”)",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "lakeinen"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "53 47",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish käsi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "front (of something)"
      ],
      "id": "en-esi-fi-noun-rohHEE9i",
      "links": [
        [
          "front",
          "front"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, dialectal) front (of something)"
      ],
      "tags": [
        "dialectal",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠i]"
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*eci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *eci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ede"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ede",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Estonian esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Karelian esi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *eci, from Proto-Uralic *ede. Cognates include Estonian esi and Karelian esi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/vesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t- gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/vesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "että",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "eelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "eel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etteennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "essiinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "essiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "ettent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "essint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "eel"
        },
        {
          "word": "eelle"
        },
        {
          "word": "eelt"
        },
        {
          "word": "ees"
        },
        {
          "word": "eest"
        },
        {
          "word": "eetä"
        },
        {
          "word": "eitse"
        },
        {
          "word": "eso"
        },
        {
          "word": "etemp"
        },
        {
          "word": "etevä"
        },
        {
          "word": "etimäin"
        },
        {
          "word": "ettee"
        },
        {
          "word": "eus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "front, facade"
      ],
      "id": "en-esi-izh-noun-HeT~nSuY",
      "links": [
        [
          "front",
          "front"
        ],
        [
          "facade",
          "facade"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠iˑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈesi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ʒ̥iˑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Urhobo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "esi",
        "3": "",
        "4": "bush-pig"
      },
      "expansion": "Edo esi (“bush-pig”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Urhobo esi, Edo esi (“bush-pig”).",
  "forms": [
    {
      "form": "isi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "nouns",
        "3": "plural",
        "4": "isi"
      },
      "expansion": "esi (plural isi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Isoko",
  "lang_code": "iso",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Isoko entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Celestial bodies",
          "orig": "iso:Celestial bodies",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Meats",
          "orig": "iso:Meats",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "91 4 4",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Pigs",
          "orig": "iso:Pigs",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pig"
      ],
      "id": "en-esi-iso-noun-8LjJ2E3S",
      "links": [
        [
          "pig",
          "pig"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Isoko entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Celestial bodies",
          "orig": "iso:Celestial bodies",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Meats",
          "orig": "iso:Meats",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pork"
      ],
      "id": "en-esi-iso-noun-Caq82Fnk",
      "links": [
        [
          "pork",
          "pork"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "ísio",
        "3": "",
        "4": "star"
      },
      "expansion": "Urhobo ísio (“star”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Urhobo ísio (“star”).",
  "forms": [
    {
      "form": "isi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "isi"
      },
      "expansion": "esi (plural isi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Isoko",
  "lang_code": "iso",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Isoko entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Celestial bodies",
          "orig": "iso:Celestial bodies",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "iso",
          "name": "Meats",
          "orig": "iso:Meats",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "star"
      ],
      "id": "en-esi-iso-noun-Ul7KHVCJ",
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e",
        "si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Latgalian",
  "lang_code": "ltg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of byut:",
        "second-person singular indicative present"
      ],
      "id": "en-esi-ltg-verb-MJukrTr2",
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 67",
          "kind": "other",
          "name": "Latgalian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of byut:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-esi-ltg-verb-JZiCWVyU",
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɛsʲi]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ēsī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "participle form",
        "head": "ēsī"
      },
      "expansion": "ēsī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ēsus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ēsus:",
        "genitive masculine/neuter singular"
      ],
      "id": "en-esi-la-verb-cE~SuPYR",
      "links": [
        [
          "ēsus",
          "esus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ēsus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ēsus:",
        "nominative/vocative masculine plural"
      ],
      "id": "en-esi-la-verb-9Ei5XaQ1",
      "links": [
        [
          "ēsus",
          "esus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "participle",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈeː.siː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈɛː.s̬i]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "76 24",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "are; second-person singular present indicative of būt"
      ],
      "id": "en-esi-lv-verb-AitFv0bd",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ],
        [
          "are",
          "are"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "you",
      "raw_glosses": [
        "(you) are; second-person singular present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "be; second-person singular imperative of būt"
      ],
      "id": "en-esi-lv-verb-YgbVWNj8",
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "esi̇̀",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "verb form",
        "head": "esì"
      },
      "expansion": "esi̇̀",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "būti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of būti"
      ],
      "id": "en-esi-lt-verb--uYLKPj~",
      "links": [
        [
          "būti",
          "būti#Lithuanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛˈsʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "adjective",
        "altform": "1"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "esy"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of esy"
      ],
      "id": "en-esi-enm-adj-Ljry5~W5",
      "links": [
        [
          "esy",
          "esy#Middle_English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "adverb",
        "altform": "1"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "esy"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of esy"
      ],
      "id": "en-esi-enm-adv-Ljry5~W5",
      "links": [
        [
          "esy",
          "esy#Middle_English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "verb form",
        "sccat": "1",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "pi-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pali entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pali verb forms in Latin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to come",
          "word": "eti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active of eti (“to come”)"
      ],
      "id": "en-esi-pi-verb-0Dq5goPT",
      "links": [
        [
          "eti",
          "eti#Pali"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "etsī"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin etsī",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin etsī.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "es-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "c. 1446, Álvaro de Luna, Virtuosas e claras mugeres IV",
          "text": "“Después de Venturia, madre de Coriliano, a Tanaquil muger de grand linage me conviene pasar, la qual, esi de los tarquinos viniese a Roma, […]",
          "translation": "(please add an English translation of this quotation)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "though, although, even if, yet"
      ],
      "id": "en-esi-es-adv-hYFBRt2X",
      "links": [
        [
          "though",
          "though"
        ],
        [
          "although",
          "although"
        ],
        [
          "even if",
          "even if"
        ],
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, obsolete) though, although, even if, yet"
      ],
      "tags": [
        "obsolete",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe.si]"
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "en",
        "3": "haste"
      },
      "expansion": "English haste",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English haste or hasty.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sranan Tongo",
  "lang_code": "srn",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "fast, quick"
      ],
      "id": "en-esi-srn-adj-t6ejpcM3",
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ],
        [
          "quick",
          "quick"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "en",
        "3": "haste"
      },
      "expansion": "English haste",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English haste or hasty.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sranan Tongo",
  "lang_code": "srn",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Sranan Tongo entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fast, soon"
      ],
      "id": "en-esi-srn-adv-mSHwhyTO",
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ],
        [
          "soon",
          "soon"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "èsì"
      },
      "expansion": "Yoruba èsì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Edo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Isoko esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogo",
        "2": "zi"
      },
      "expansion": "Khana zi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "ezì"
      },
      "expansion": "Igbo ezì",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare with Yoruba èsì, Edo esi, Isoko esi, Khana zi, Igbo ezì.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Urhobo",
  "lang_code": "urh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Urhobo entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "urh",
          "name": "Pigs",
          "orig": "urh:Pigs",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pig"
      ],
      "id": "en-esi-urh-noun-8LjJ2E3S",
      "links": [
        [
          "pig",
          "pig"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tvo",
        "2": "gosi",
        "t": "egg"
      },
      "expansion": "Tidore gosi (“egg”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Postulated by Voorhoeve to have derived (by regressive vowel assimilation) from an older *osi, from *gosi (by loss of initial velars). Cognate with Tidore gosi (“egg”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "egg"
      ],
      "id": "en-esi-mqs-noun-NHB8P0Df",
      "links": [
        [
          "egg",
          "egg"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.s̪i/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "êsi",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "demonstrative pronouns",
        "head": "êsi"
      },
      "expansion": "êsi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 18 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa demonstrative pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "this; class 7 proximal demonstrative."
      ],
      "id": "en-esi-xh-pron-lHaR6Q2q",
      "links": [
        [
          "this",
          "this"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[êːsi]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "alv-yrd-pro",
        "3": "*é-sì"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *é-sì",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "igl",
        "2": "éhì"
      },
      "expansion": "Igala éhì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "its",
        "2": "esin"
      },
      "expansion": "Itsekiri esin",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogo",
        "2": "zi"
      },
      "expansion": "Khana zi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "èsì"
      },
      "expansion": "Edo èsì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Urhobo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "idu",
        "2": "eshi"
      },
      "expansion": "Idoma eshi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "ezì"
      },
      "expansion": "Igbo ezì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogb",
        "2": "eznì"
      },
      "expansion": "Ogbia eznì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ibb",
        "2": "edi"
      },
      "expansion": "Ibibio edi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-sì, compare with Igala éhì, Itsekiri esin, also see Khana zi, Edo èsì, Urhobo esi, Idoma eshi, Igbo ezì, Ogbia eznì, perhaps also Ibibio edi",
  "forms": [
    {
      "form": "esì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "esì",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "esì",
        "3": ""
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esì"
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "60 40",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "92 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "yo",
          "name": "Pigs",
          "orig": "yo:Pigs",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "warthog, hog; (in particular) red river hog"
      ],
      "id": "en-esi-yo-noun-BYNoi57f",
      "links": [
        [
          "warthog",
          "warthog"
        ],
        [
          "hog",
          "hog"
        ],
        [
          "red river hog",
          "red river hog"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ìmàdò"
        },
        {
          "word": "ẹlẹ́dẹ̀ igbó"
        },
        {
          "word": "túrúkù"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ē.sì/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "igl",
        "2": "échí"
      },
      "expansion": "Igala échí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "alv-yrd-pro",
        "3": "*é-cí"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *é-cí",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "its",
        "2": "èṣín"
      },
      "expansion": "Itsekiri èṣín",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare with Igala échí, proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-cí, compare with Itsekiri èṣín",
  "forms": [
    {
      "form": "esí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "esín",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "isí",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "eṣí",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "esí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "esí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esí"
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 92",
          "kind": "other",
          "langcode": "yo",
          "name": "Gourd family plants",
          "orig": "yo:Gourd family plants",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ẹ̀gúsí"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Cucurbita pepo, pumpkin, squash"
      ],
      "id": "en-esi-yo-noun-YlSb0Oid",
      "links": [
        [
          "Cucurbita pepo",
          "Cucurbita pepo#Translingual"
        ],
        [
          "pumpkin",
          "pumpkin"
        ],
        [
          "squash",
          "squash"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "elégédé"
        },
        {
          "word": "gbọ̀rọ̀"
        },
        {
          "word": "àpalá"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ē.sí/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Russian",
              "lang_code": "ru",
              "roman": "jesí",
              "word": "еси́"
            },
            {
              "lang": "Ukrainian",
              "lang_code": "uk",
              "roman": "jesý",
              "word": "єси́"
            }
          ],
          "lang": "Old East Slavic",
          "lang_code": "orv",
          "roman": "jesi",
          "word": "еси"
        },
        {
          "lang": "Old Novgorodian",
          "lang_code": "zle-ono",
          "roman": "jesi",
          "word": "еси"
        }
      ],
      "lang": "East Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Old Church Slavonic",
          "lang_code": "cu",
          "roman": "jesi",
          "word": "ѥси"
        },
        {
          "lang": "Bulgarian",
          "lang_code": "bg",
          "roman": "si",
          "word": "си"
        },
        {
          "lang": "Macedonian",
          "lang_code": "mk",
          "roman": "si",
          "word": "си"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Cyrillic script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "јѐси"
            },
            {
              "lang": "Cyrillic script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "си"
            },
            {
              "lang": "Latin script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "jèsi"
            },
            {
              "lang": "Latin script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Serbo-Croatian",
          "lang_code": "sh"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Slovene",
              "lang_code": "sl",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Slovene",
          "lang_code": "sl",
          "word": "iezi"
        }
      ],
      "lang": "South Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Czech",
              "lang_code": "cs",
              "word": "jsi"
            }
          ],
          "lang": "Old Czech",
          "lang_code": "zlw-ocs",
          "word": "jsi"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Polish",
              "lang_code": "pl",
              "word": "-ś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jest jeś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jesteś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jeś jest"
            }
          ],
          "lang": "Old Polish",
          "lang_code": "zlw-opl",
          "word": "jeś"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Pannonian Rusyn",
              "lang_code": "rsk",
              "roman": "ši",
              "word": "ши"
            },
            {
              "lang": "Slovak",
              "lang_code": "sk",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Old Slovak",
          "lang_code": "zlw-osk",
          "word": "si"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Upper Sorbian",
              "lang_code": "hsb",
              "word": "sy"
            },
            {
              "lang": "Lower Sorbian",
              "lang_code": "dsb",
              "word": "sy"
            }
          ],
          "lang": "Sorbian",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "West Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ési"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ési",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ési"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ési",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "esì"
      },
      "expansion": "Lithuanian esi̇̀",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Latvian esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "essei"
      },
      "expansion": "Old Prussian essei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "असि",
        "tr": "ási"
      },
      "expansion": "Sanskrit असि (ási)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ae",
        "2": "𐬀𐬵𐬌"
      },
      "expansion": "Avestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ես"
      },
      "expansion": "Old Armenian ես (es)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἐσσί"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἐσσί (essí)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "es"
      },
      "expansion": "Latin es",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ési, from Proto-Indo-European *h₁ési, verb form of *h₁ésti.\nCognate with\nLithuanian esi̇̀,\nLatvian esi,\nOld Prussian essei.\nFurther\nSanskrit असि (ási),\nAvestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi),\nOld Armenian ես (es),\nAncient Greek ἐσσί (essí),\nLatin es.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "*esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Slavic",
  "lang_code": "sla-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Slavic/esi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Slavic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "byti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of *byti"
      ],
      "id": "en-esi-sla-pro-verb-QuOMhQac",
      "links": [
        [
          "*byti",
          "Reconstruction:Proto-Slavic/byti"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "reconstruction",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "esa",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eso",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esos",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eses",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "10": "esos",
        "11": "feminine plural",
        "12": "eses",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "feminine singular",
        "6": "esa",
        "7": "neuter singular",
        "8": "eso",
        "9": "masculine plural",
        "f2accel-form": "f|s",
        "f3accel-form": "n",
        "f4accel-form": "m|p",
        "f5accel-form": "f|p",
        "g": "m-s"
      },
      "expansion": "esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es"
      },
      "expansion": "esi m sg (feminine singular esa, neuter singular eso, masculine plural esos, feminine plural eses)",
      "name": "ast-adj"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "word": "esti"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Asturian adjectives",
        "Asturian entries with incorrect language header",
        "Asturian lemmas",
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "that one"
      ],
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian käsi-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*eci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *eci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "esi-"
      },
      "expansion": "Finnish esi-",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *eci. Cognate to Finnish esi-.",
  "forms": [
    {
      "form": "ee",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ett",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d/t-ø-s gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "15/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ete",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ett",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ette",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ee",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ett",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "esi (genitive ee, partitive ett)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "ett"
      },
      "expansion": "esi (genitive ee, partitive ett)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "name": "et-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "esi-"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "et:Agriculture"
      ],
      "glosses": [
        "the section of a field that is being worked on right in front of the worker"
      ],
      "links": [
        [
          "agriculture",
          "agriculture"
        ],
        [
          "section",
          "section"
        ],
        [
          "field",
          "field"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(agriculture) the section of a field that is being worked on right in front of the worker"
      ],
      "topics": [
        "agriculture",
        "business",
        "lifestyle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "et:Mining"
      ],
      "glosses": [
        "heading"
      ],
      "links": [
        [
          "mining",
          "mining#Noun"
        ],
        [
          "heading",
          "heading"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mining) heading"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "mining"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish käsi-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/esi",
    "Rhymes:Finnish/esi/2 syllables",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_text": "See esi-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27*F/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "että",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27*F/käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-käsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eteensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "edekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "edettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "edettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Eastern Finnish"
      ],
      "glosses": [
        "synonym of lakeinen (“swath/swathe (when mowing)”)"
      ],
      "links": [
        [
          "lakeinen",
          "lakeinen#Finnish:_area"
        ]
      ],
      "qualifier": "folksy; Eastern Finnish; folksy; Eastern Finnish",
      "raw_glosses": [
        "(folksy, Eastern Finnish) synonym of lakeinen (“swath/swathe (when mowing)”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "(“swath/swathe (when mowing)”)",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "lakeinen"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish dialectal terms",
        "Finnish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "front (of something)"
      ],
      "links": [
        [
          "front",
          "front"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, dialectal) front (of something)"
      ],
      "tags": [
        "dialectal",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠i]"
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "eel"
    },
    {
      "word": "eelle"
    },
    {
      "word": "eelt"
    },
    {
      "word": "ees"
    },
    {
      "word": "eest"
    },
    {
      "word": "eetä"
    },
    {
      "word": "eitse"
    },
    {
      "word": "eso"
    },
    {
      "word": "etemp"
    },
    {
      "word": "etevä"
    },
    {
      "word": "etimäin"
    },
    {
      "word": "ettee"
    },
    {
      "word": "eus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*eci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *eci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ede"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ede",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Estonian esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Karelian esi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *eci, from Proto-Uralic *ede. Cognates include Estonian esi and Karelian esi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/vesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t- gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/vesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "että",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ettee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "essii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "eelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "eel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "etteennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "essiinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "essiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "ettent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "essint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian entries with incorrect language header",
        "Ingrian lemmas",
        "Ingrian nouns",
        "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
        "Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
        "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Ingrian terms inherited from Proto-Uralic",
        "Ingrian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Ingrian/esi",
        "Rhymes:Ingrian/esi/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "front, facade"
      ],
      "links": [
        [
          "front",
          "front"
        ],
        [
          "facade",
          "facade"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠iˑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈesi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ʒ̥iˑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Isoko entries with incorrect language header",
    "Isoko lemmas",
    "Isoko nouns",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "iso:Celestial bodies",
    "iso:Meats",
    "iso:Pigs",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Urhobo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "esi",
        "3": "",
        "4": "bush-pig"
      },
      "expansion": "Edo esi (“bush-pig”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Urhobo esi, Edo esi (“bush-pig”).",
  "forms": [
    {
      "form": "isi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "nouns",
        "3": "plural",
        "4": "isi"
      },
      "expansion": "esi (plural isi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Isoko",
  "lang_code": "iso",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "pig"
      ],
      "links": [
        [
          "pig",
          "pig"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "pork"
      ],
      "links": [
        [
          "pork",
          "pork"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Isoko entries with incorrect language header",
    "Isoko lemmas",
    "Isoko nouns",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "iso:Celestial bodies",
    "iso:Meats",
    "iso:Pigs",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "ísio",
        "3": "",
        "4": "star"
      },
      "expansion": "Urhobo ísio (“star”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Urhobo ísio (“star”).",
  "forms": [
    {
      "form": "isi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esii",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "isi"
      },
      "expansion": "esi (plural isi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Isoko",
  "lang_code": "iso",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "star"
      ],
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Latgalian entries with incorrect language header",
    "Latgalian non-lemma forms",
    "Latgalian terms with IPA pronunciation",
    "Latgalian verb forms",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e",
        "si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Latgalian",
  "lang_code": "ltg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of byut:",
        "second-person singular indicative present"
      ],
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of byut:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɛsʲi]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin participle forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ēsī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "participle form",
        "head": "ēsī"
      },
      "expansion": "ēsī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ēsus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ēsus:",
        "genitive masculine/neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "ēsus",
          "esus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ēsus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ēsus:",
        "nominative/vocative masculine plural"
      ],
      "links": [
        [
          "ēsus",
          "esus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "participle",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈeː.siː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈɛː.s̬i]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Latvian entries with incorrect language header",
    "Latvian non-lemma forms",
    "Latvian verb forms",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "are; second-person singular present indicative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ],
        [
          "are",
          "are"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "you",
      "raw_glosses": [
        "(you) are; second-person singular present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "be; second-person singular imperative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "esi̇̀",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "verb form",
        "head": "esì"
      },
      "expansion": "esi̇̀",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lithuanian entries with incorrect language header",
        "Lithuanian non-lemma forms",
        "Lithuanian verb forms",
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "būti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of būti"
      ],
      "links": [
        [
          "būti",
          "būti#Lithuanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛˈsʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Middle English alternative forms",
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "adjective",
        "altform": "1"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "esy"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of esy"
      ],
      "links": [
        [
          "esy",
          "esy#Middle_English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Middle English alternative forms",
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "adverb",
        "altform": "1"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "esy"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of esy"
      ],
      "links": [
        [
          "esy",
          "esy#Middle_English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "verb form",
        "sccat": "1",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "pi-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Pali entries with incorrect language header",
        "Pali non-lemma forms",
        "Pali verb forms",
        "Pali verb forms in Latin script"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to come",
          "word": "eti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active of eti (“to come”)"
      ],
      "links": [
        [
          "eti",
          "eti#Pali"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Russian",
              "lang_code": "ru",
              "roman": "jesí",
              "word": "еси́"
            },
            {
              "lang": "Ukrainian",
              "lang_code": "uk",
              "roman": "jesý",
              "word": "єси́"
            }
          ],
          "lang": "Old East Slavic",
          "lang_code": "orv",
          "roman": "jesi",
          "word": "еси"
        },
        {
          "lang": "Old Novgorodian",
          "lang_code": "zle-ono",
          "roman": "jesi",
          "word": "еси"
        }
      ],
      "lang": "East Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Old Church Slavonic",
          "lang_code": "cu",
          "roman": "jesi",
          "word": "ѥси"
        },
        {
          "lang": "Bulgarian",
          "lang_code": "bg",
          "roman": "si",
          "word": "си"
        },
        {
          "lang": "Macedonian",
          "lang_code": "mk",
          "roman": "si",
          "word": "си"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Cyrillic script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "јѐси"
            },
            {
              "lang": "Cyrillic script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "си"
            },
            {
              "lang": "Latin script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "jèsi"
            },
            {
              "lang": "Latin script",
              "lang_code": "sh",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Serbo-Croatian",
          "lang_code": "sh"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Slovene",
              "lang_code": "sl",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Slovene",
          "lang_code": "sl",
          "word": "iezi"
        }
      ],
      "lang": "South Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Czech",
              "lang_code": "cs",
              "word": "jsi"
            }
          ],
          "lang": "Old Czech",
          "lang_code": "zlw-ocs",
          "word": "jsi"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Polish",
              "lang_code": "pl",
              "word": "-ś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jest jeś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jesteś"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Polish",
                  "lang_code": "pl",
                  "word": "jesteś"
                }
              ],
              "lang": "Old Polish",
              "lang_code": "zlw-opl",
              "raw_tags": [
                "reshaped by analogy or addition of morphemes"
              ],
              "word": "jeś jest"
            }
          ],
          "lang": "Old Polish",
          "lang_code": "zlw-opl",
          "word": "jeś"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Pannonian Rusyn",
              "lang_code": "rsk",
              "roman": "ši",
              "word": "ши"
            },
            {
              "lang": "Slovak",
              "lang_code": "sk",
              "word": "si"
            }
          ],
          "lang": "Old Slovak",
          "lang_code": "zlw-osk",
          "word": "si"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Upper Sorbian",
              "lang_code": "hsb",
              "word": "sy"
            },
            {
              "lang": "Lower Sorbian",
              "lang_code": "dsb",
              "word": "sy"
            }
          ],
          "lang": "Sorbian",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "West Slavic",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ési"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ési",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ési"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ési",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "esì"
      },
      "expansion": "Lithuanian esi̇̀",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Latvian esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "essei"
      },
      "expansion": "Old Prussian essei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "असि",
        "tr": "ási"
      },
      "expansion": "Sanskrit असि (ási)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ae",
        "2": "𐬀𐬵𐬌"
      },
      "expansion": "Avestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ես"
      },
      "expansion": "Old Armenian ես (es)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἐσσί"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἐσσί (essí)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "es"
      },
      "expansion": "Latin es",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ési, from Proto-Indo-European *h₁ési, verb form of *h₁ésti.\nCognate with\nLithuanian esi̇̀,\nLatvian esi,\nOld Prussian essei.\nFurther\nSanskrit असि (ási),\nAvestan 𐬀𐬵𐬌 (ahi),\nOld Armenian ես (es),\nAncient Greek ἐσσί (essí),\nLatin es.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "*esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Slavic",
  "lang_code": "sla-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Slavic/esi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Slavic entries with incorrect language header",
        "Proto-Slavic non-lemma forms",
        "Proto-Slavic terms derived from Proto-Balto-Slavic",
        "Proto-Slavic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Slavic terms inherited from Proto-Balto-Slavic",
        "Proto-Slavic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Slavic verb forms",
        "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "byti"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of *byti"
      ],
      "links": [
        [
          "*byti",
          "Reconstruction:Proto-Slavic/byti"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "reconstruction",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "etsī"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin etsī",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin etsī.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "es-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Requests for translations of Spanish quotations",
        "Rhymes:Spanish/esi",
        "Rhymes:Spanish/esi/2 syllables",
        "Spanish 2-syllable words",
        "Spanish adverbs",
        "Spanish entries with incorrect language header",
        "Spanish lemmas",
        "Spanish terms borrowed from Latin",
        "Spanish terms derived from Latin",
        "Spanish terms with IPA pronunciation",
        "Spanish terms with obsolete senses",
        "Spanish terms with quotations",
        "Spanish terms with rare senses"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "c. 1446, Álvaro de Luna, Virtuosas e claras mugeres IV",
          "text": "“Después de Venturia, madre de Coriliano, a Tanaquil muger de grand linage me conviene pasar, la qual, esi de los tarquinos viniese a Roma, […]",
          "translation": "(please add an English translation of this quotation)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "though, although, even if, yet"
      ],
      "links": [
        [
          "though",
          "though"
        ],
        [
          "although",
          "although"
        ],
        [
          "even if",
          "even if"
        ],
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, obsolete) though, although, even if, yet"
      ],
      "tags": [
        "obsolete",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe.si]"
    },
    {
      "rhymes": "-esi"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "Sranan Tongo adjectives",
    "Sranan Tongo adverbs",
    "Sranan Tongo entries with incorrect language header",
    "Sranan Tongo lemmas",
    "Sranan Tongo terms derived from English",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "en",
        "3": "haste"
      },
      "expansion": "English haste",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English haste or hasty.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sranan Tongo",
  "lang_code": "srn",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "fast, quick"
      ],
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ],
        [
          "quick",
          "quick"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "Sranan Tongo adjectives",
    "Sranan Tongo adverbs",
    "Sranan Tongo entries with incorrect language header",
    "Sranan Tongo lemmas",
    "Sranan Tongo terms derived from English",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "en",
        "3": "haste"
      },
      "expansion": "English haste",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English haste or hasty.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srn",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sranan Tongo",
  "lang_code": "srn",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "fast, soon"
      ],
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ],
        [
          "soon",
          "soon"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "en:Eskimo",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "abbreviation of English Eskimo",
      "name": "abbrev"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly an abbreviation of English Eskimo.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Latn"
      },
      "expansion": "Latn",
      "name": "mul-symbol/script"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "image": "",
        "nolinkhead": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "esi",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "related": [
    {
      "word": "Wiktionary’s coverage of North Alaskan Inupiatun terms"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ISO 639-3",
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Translingual abbreviations",
        "Translingual entries with incorrect language header",
        "Translingual lemmas",
        "Translingual symbols",
        "Translingual terms derived from English",
        "Translingual terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-3 language code for North Alaskan Inupiatun."
      ],
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-3 language code for North Alaskan Inupiatun."
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "èsì"
      },
      "expansion": "Yoruba èsì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Edo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iso",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Isoko esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogo",
        "2": "zi"
      },
      "expansion": "Khana zi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "ezì"
      },
      "expansion": "Igbo ezì",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare with Yoruba èsì, Edo esi, Isoko esi, Khana zi, Igbo ezì.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Urhobo",
  "lang_code": "urh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Urhobo entries with incorrect language header",
        "Urhobo lemmas",
        "Urhobo nouns",
        "urh:Pigs"
      ],
      "glosses": [
        "pig"
      ],
      "links": [
        [
          "pig",
          "pig"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tvo",
        "2": "gosi",
        "t": "egg"
      },
      "expansion": "Tidore gosi (“egg”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Postulated by Voorhoeve to have derived (by regressive vowel assimilation) from an older *osi, from *gosi (by loss of initial velars). Cognate with Tidore gosi (“egg”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "West Makian entries with incorrect language header",
        "West Makian lemmas",
        "West Makian nouns"
      ],
      "glosses": [
        "egg"
      ],
      "links": [
        [
          "egg",
          "egg"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.s̪i/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "êsi",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "demonstrative pronouns",
        "head": "êsi"
      },
      "expansion": "êsi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 18 entries",
        "Pages with entries",
        "Xhosa demonstrative pronouns",
        "Xhosa entries with incorrect language header",
        "Xhosa lemmas",
        "Xhosa pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "this; class 7 proximal demonstrative."
      ],
      "links": [
        [
          "this",
          "this"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[êːsi]"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba terms derived from Proto-Yoruboid",
    "Yoruba terms inherited from Proto-Yoruboid",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "alv-yrd-pro",
        "3": "*é-sì"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *é-sì",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "igl",
        "2": "éhì"
      },
      "expansion": "Igala éhì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "its",
        "2": "esin"
      },
      "expansion": "Itsekiri esin",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogo",
        "2": "zi"
      },
      "expansion": "Khana zi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bin",
        "2": "èsì"
      },
      "expansion": "Edo èsì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urh",
        "2": "esi"
      },
      "expansion": "Urhobo esi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "idu",
        "2": "eshi"
      },
      "expansion": "Idoma eshi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "ezì"
      },
      "expansion": "Igbo ezì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogb",
        "2": "eznì"
      },
      "expansion": "Ogbia eznì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ibb",
        "2": "edi"
      },
      "expansion": "Ibibio edi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-sì, compare with Igala éhì, Itsekiri esin, also see Khana zi, Edo èsì, Urhobo esi, Idoma eshi, Igbo ezì, Ogbia eznì, perhaps also Ibibio edi",
  "forms": [
    {
      "form": "esì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "esì",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "esì",
        "3": ""
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esì"
      },
      "expansion": "esì",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "warthog, hog; (in particular) red river hog"
      ],
      "links": [
        [
          "warthog",
          "warthog"
        ],
        [
          "hog",
          "hog"
        ],
        [
          "red river hog",
          "red river hog"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ìmàdò"
        },
        {
          "word": "ẹlẹ́dẹ̀ igbó"
        },
        {
          "word": "túrúkù"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ē.sì/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 18 entries",
    "Pages with entries",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba terms derived from Proto-Yoruboid",
    "Yoruba terms inherited from Proto-Yoruboid",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "yo:Gourd family plants",
    "yo:Pigs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ẹ̀gúsí"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "igl",
        "2": "échí"
      },
      "expansion": "Igala échí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "alv-yrd-pro",
        "3": "*é-cí"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *é-cí",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "its",
        "2": "èṣín"
      },
      "expansion": "Itsekiri èṣín",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare with Igala échí, proposed to be derived from Proto-Yoruboid *é-cí, compare with Itsekiri èṣín",
  "forms": [
    {
      "form": "esí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "esín",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "isí",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "eṣí",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "esí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "esí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esí"
      },
      "expansion": "esí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Cucurbita pepo, pumpkin, squash"
      ],
      "links": [
        [
          "Cucurbita pepo",
          "Cucurbita pepo#Translingual"
        ],
        [
          "pumpkin",
          "pumpkin"
        ],
        [
          "squash",
          "squash"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "elégédé"
        },
        {
          "word": "gbọ̀rọ̀"
        },
        {
          "word": "àpalá"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ē.sí/"
    }
  ],
  "word": "esi"
}

Download raw JSONL data for esi meaning in All languages combined (53.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.